Ustawa deweloperska - co to jest?
Rynek nieruchomości od zawsze wzbudzał wiele emocji wśród osób, które pragną zakupić mieszkanie lub lokal usługowy pod dalsze inwestycje. Ustawa deweloperska – czym jest, kogo dotyczy i co zmieniła w obowiązującym prawie? Czy dzięki niej inwestorzy mogą czuć się bezpieczni? Już spieszymy z odpowiedzią.
Ustawa deweloperska – co to jest?
Dokładnie 1 lipca 2022 roku zaczęła obowiązywać tak zwana nowa ustawa deweloperska, która w końcu (po 10 latach starych przepisów) wprowadza trochę świeżości do tego obszaru prawa. Skupia się na ochronie praw nabywcy lokalu, a także wpływa na dewelopera, któremu narzucone zostały nowe zobowiązania. Nowa ustawa deweloperska funkcjonuje już teraz i stosowana jest względem nieruchomości, których sprzedaż rozpoczęła się po 1 lipca 2022. Oznacza to, że na rynku wciąż mogą być dostępne mieszkania sprzedawane “na starych zasadach”. Warto zwracać na to uwagę.
Na deweloperską ustawę musieliśmy czekać od 30 czerwca 2021 roku, kiedy przedstawiona została ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Czy warto było czekać? Z perspektywy kupującego, jak najbardziej.
Czego dokładnie dotyczy nowa ustawa deweloperska?
Nowa ustawa deweloperska – komentarzy na jej temat nie brakuje. Dlaczego wzbudza ona tak wiele emocji i co zmienia w dotychczasowym prawie? Przede wszystkim:
- deweloperzy zobowiązani są tworzyć tak zwany Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (nazwa funkcjonuje także pod skrótem DFG), którego zadaniem jest chronić konsumenta, a konkretnie jego wpłaty na rzecz powstającej inwestycji. W jaki sposób to działa? Klient jest chroniony i nie ponosi dużych strat w momencie, kiedy:
- deweloper ogłosi upadłość,
- budowa inwestycji zostanie z jakichś względów przerwana,
- deweloper nie dopełni swoich zadeklarowanych zobowiązań,
- bank, który prowadził do tej pory rachunek powierniczy, upadnie,
- nowa ustawa deweloperska zwiększa nadzór nad środkami zgromadzonymi na mieszkaniowym rachunku powierniczym, które ściśle powiązane są z zadeklarowanym harmonogramem prac. Dzięki temu połączeniu inwestor ma pewność, że np. mieszkania Poznań powstają zgodnie z przedstawionym planem prac.
Jakie budynki objęte są nową ustawą deweloperską?
Mogłoby się wydawać, że nowa umowa deweloperska odnosi się wyłącznie do nowych inwestycji, które dopiero powstają. Nic bardziej mylnego! Nowa ustawa chroni także nabywców, chcących zainwestować w:
- lokale sprzedawane przez inne firmy (tak zwane z drugiej ręki),
- praktyczne w każdej nieruchomości lokale typowo użytkowe. Mowa tu o piwnicach, komórkach lokatorskich, a nawet miejscach postojowych,
- lokale znajdujące się w zaadaptowanym pod mieszkaniówkę budynku.
Jak widać nowa ustawa deweloperska wzbudza wiele pozytywnych emocji, wynikających przede wszystkim ze wzrostu poczucia bezpieczeństwa osób kupujących. Jako deweloper Poznań zawsze opowiadaliśmy się za przestrzeganiem najwyższych standardów. Łatwo można się o tym przekonać, zaglądając na inwestycje mieszkaniowe na Wildzie oraz zapoznając się z naszymi starszymi realizacjami: inwestycje deweloperskie Poznań.
Więcej szczegółowych informacji na temat powstających inwestycji można znaleźć na: