Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku - od czego zależą Twoje rachunki?

Kwestia ogrzewania mieszkania to temat, który spędza dziś sen z powiek wielu osobom. Zadajemy sobie pytanie, jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku? Która forma ogrzewania jest najlepsza? To temat, który pojawia się również podczas szukania nowych mieszkań, które mają być nie tylko piękne i funkcjonalne, ale też nie powinny generować dużych kosztów eksploatacyjnych. Na szczęście aktualna oferta mieszkań, w tym inwestycje deweloperskie Poznań pozwalają nam wybierać spośród atrakcyjnych propozycji.

Ogrzewanie w mieszkaniu – najważniejsze informacje

Wraz ze zbliżającymi się zimnymi miesiącami powraca temat regularnego ogrzewania domu, walki o idealną temperaturę w pomieszczeniach, w których spędzamy większość naszego czasu. Oczywiście każdy inaczej odczuwa komfort związany z określoną temperaturą, jednak przyjmuje się, że ta najlepsza dla naszego organizmy powinna wynosić między 18 a 24°C (zalecenia WHO).

Trzeba też pamiętać, że każde z pomieszczeń w lokalu ma inny poziom optymalnego ciepła. Zależy on od czasu spędzanego w pokoju, czy czynności, które tam wykonujemy. Najchłodniej powinno być w sypialni, gdzie zregenerujemy się najlepiej przy 17-19°C oraz w kuchni, tam najlepiej mieć 16-19°C. Wyższa temperatura korzystna jest w salonie i pokoju dziecka, tam najlepiej ustawiać między 20 a 22°C. Z kolei najcieplejszym miejscem powinna być łazienka, w której optymalna temperatura mieści się w przedziale 22-24°C. Jak wygląda ogrzewanie mieszkania w bloku?

Jakie typy ogrzewania mieszkania mamy do wyboru?

Przeglądając oferty sprzedaży lokali, szybko możemy zauważyć, że do wyboru mamy różne rodzaje ogrzewania mieszkania. Sytuacja gospodarcza bardzo szybko się zmienia i kupując nowe mieszkanie, warto pamiętać również i o tym aspekcie. Większości osób zależy na tym, jak tanio ogrzać mieszkanie, ale wciąż wybrać praktyczne rozwiązanie. Czym więc ogrzać mieszkanie? Do wyboru mamy:

  • centralne ogrzewanie – ciepła woda rozprowadzana jest za pomocą systemu rur do wszystkich lokali, czerpana jest ze zbiornika, który podgrzewany jest poprzez spalanie węgla, gazem czy elektrycznie,
  • ogrzewanie miejskie – lokal przyłączony jest do sieci miejskiej, nie trzeba mieć swojego zbiornika w budynku, mamy jednak mniejszy wpływ na, to kiedy zaczyna się grzanie i możemy napotkać trudności, gdy będziemy chcieli wymienić grzejniki,
  • ogrzewanie gazowe mieszkania – do ogrzewania lokali wykorzystywany jest gaz, który ogranicza przy okazji liczbę instalacji w budynku, bo wykorzystuje się go też do podgrzania wody, stosowania w kuchenkach,
  • ogrzewanie elektryczne mieszkania – np. ogrzewanie podłogowe, wzbudza coraz większe zainteresowanie dzięki możliwości zaoszczędzenia miejsca,
  • ogrzewanie podłogowe podłączone do sieci miejskiej – jest to bardzo praktyczne oraz uniwersalne rozwiązanie, które wpasowuje się w każdą stylistykę. Niestety, jego montaż wiąże się ze sporym wydatkiem, a co za tym idzie remontem. Takich prac mogą sobie zaoszczędzić osoby, które decydują się na mieszkanie od dewelopera. Możliwość wprowadzania zmian lokatorskich na etapie projektowania i budowy jest najkorzystniejsza.

Jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze? Najlepiej być podłączonym do sieci miejskiej, jednak nie każdy może skorzystać z tej opcji, nie każdemu odpowiadają również wynikające z tego ograniczenia. Wtedy warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań takich jak elektryka czy bardziej ekologiczny pellet i ekogroszek. Można też wybrać ogrzewanie gazowe w mieszkaniu, które emituje mniej szkodliwych substancji. Co wpływa na koszty ogrzewania poza wyborem paliwa i jak oszczędzać ogrzewanie w bloku?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku?

Nawet najtańsze ogrzewanie mieszkania będzie generować większe rachunki, jeśli nie zadbamy o właściwe jego użytkowanie i ustawienie. Wiesz już jak ogrzać mieszkanie, ale jak sprawić, żeby pozostało ciepłe i nie generowało wysokich opłat za ogrzewanie? Na to wpływ ma wiele czynników, na przykład:

  • powierzchnia lokalu,
  • przepływ powietrza między pomieszczeniami,
  • szczelność okien, drzwi wewnętrznych i zewnętrznych,
  • termoizolacja budynku.

O ile nie wpłyniesz za bardzo na metraż, możesz podjąć kilka kroków, które sprawią, że rachunki będą niższe, a komfort mieszkania lepszy. Przede wszystkim:

  • obniż nieznacznie temperaturę w mieszkaniu,
  • odpowietrzaj regularnie grzejniki: przed i po sezonie grzewczym,
  • zamontuj sterowniki ciepła,
  • nie zakrywaj grzejników firanami i zasłonami, meblami,
  • odsłoń rolety w ciągu dnia, nagrzejesz mieszkanie,
  • przykręcaj grzejniki, kiedy wychodzisz z domu lub idziesz spać (na 15°C),
  • zakręcaj grzejniki, gdy wietrzysz mieszkanie,
  • zadbaj o szczelność drzwi i okien,
  • stosuj okna w systemie zima/lato.

Szukasz nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań? Wybierz ofertę dewelopera i mieszkania w Poznaniu!

Podsumowanie

Tanie ogrzewanie mieszkania to jedno, ale to, w jaki sposób z niego korzystasz to już coś innego. Jeśli chcesz mieć pewność co do odpowiednio przygotowanego pod względem termicznej izolacji i wentylacji lokalu mieszkalnego, jednym słowem takiego, który pomoże Ci obniżyć koszty ogrzewania, wybierz ofertę dewelopera z Poznania, firmy Konimpex-Invest. Znajdziesz tu nowe innowacyjne lokale, które spełniają normy, są ciepłe i przytulne. Nowe mieszkania Wilda Poznań to świetne miejsce do rozpoczęcia nowego rozdziału w życiu Twojej rodziny.