Fotowoltaika w bloku - oszczędności prosto z natury!

W ostatnim czasie fotowoltaika w bloku to bardzo gorący temat. W obliczu rosnących cen energii oraz wydatków, odnawialne źródła energii wydają się być strzałem w dziesiątkę. Dzięki nim w widoczny sposób można zredukować koszty, jeżeli chodzi o utrzymanie części wspólnych. Jak to wygląda w praktyce? Już spieszymy z odpowiedzią. 

W ostatnim czasie fotowoltaika w bloku to bardzo gorący temat. W obliczu rosnących cen energii oraz wydatków, odnawialne źródła energii wydają się być strzałem w dziesiątkę. Dzięki nim w widoczny sposób można zredukować koszty, jeżeli chodzi o utrzymanie części wspólnych. Jak to wygląda w praktyce? Już spieszymy z odpowiedzią. 

Fotowoltaika w bloku - warto?

Tak jak w przypadku domków jednorodzinnych oraz dużych firm, tak i panele fotowoltaiczne w bloku instaluje się najczęściej na dachu. To idealne miejsce do wykonania tego typu instalacji. Aby czerpać pełnymi garściami z odnawialnych źródeł energii panele ustawiane są na południe pod odpowiednim kątem - jest to możliwe dzięki specjalnym konstrukcjom, które dodatkowo zapewniają stabilność całej instalacji. 

Aby cieszyć się zadowalającymi efektami, fotowoltaika na bloku powinna być dostosowana pod względem rozmiarów i wydajności do obsługiwanej powierzchni - w tym przypadku mowa o częściach wspólnych (np. korytarzach i klatkach schodowych). Nie jest łatwo dobrać odpowiednie panele słoneczne w bloku, dlatego też aspektem tym interesują się architekci już na wstępnym etapie planowania. Proekologiczne działania zbierają wokół siebie coraz większe grono zwolenników, Deweloper Poznań Konimpex-Invest doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też realizuje inwestycje takie jak Św. Michał, które są odpowiedzią na oczekiwania rynkowe.

O co trzeba zadbać, instalując panele fotowoltaiczne na dachu?

W przeciwieństwie do instalacji ziemnych, fotowoltaika na bloku mieszkalnym musi być specjalnie zabezpieczona, aby nawet w razie silnych i porywistych wiatrów, nie stanowiła zagrożenia dla mieszkańców. Specjaliści, zakładając panele fotowoltaiczne na bloku, muszą zatem: 

  • solidnie przytwierdzić je do dachu - obecnie panele fotowoltaiczne na bloku montuje się na dwa sposoby: bez balastu (wtedy instalacja przytwierdzona jest bezpośrednio do podłoża, przy pomocy dodatkowych wylewek oraz krokwi) oraz z balastem,
  • zadbać, aby ustawiona oraz zabezpieczona konstrukcja miała odpowiednie obciążenie i nie wywierała zbyt dużego nacisku na dach.

Panele fotowoltaiczne na dachu - zaleta

Kupując mieszkania w Poznaniu inwestorzy zawsze zwracają uwagę na dodatkowe udogodnienia, dostępne “w pakiecie”. Fotowoltaika w bloku na dachu jest jednym z nich:

  • jest bardzo dyskretna - w przeciwieństwie do paneli na balkonach, czy też na gruncie, instalacji na dachu praktycznie nie widać,
  • panele fotowoltaiczne na dachu bloku są mniej narażone na zanieczyszczenia w postaci pyłów oraz liści. W przeciwieństwie do instalacji w domkach jednorodzinnych znajdują się one ponad drzewami, co także ogranicza ryzyko wystąpienia cienia. Warto również pamiętać o tym, że administracja wspólnoty ma nieograniczony dostęp do fotowoltaiki w bloku - w razie potrzeby łatwo ją zatem oczyścić, czy też wymienić.  

Wraz z rozwijającymi się udogodnieniami technologicznymi warto śledzić pojawiające się inwestycje deweloperskie w Poznaniu, które poza panelami fotowoltaicznymi w bloku mieszkalnym oferują: dostępność miejsc parkingowych, dobrą izolację budynku, szczelne okna, czy też uporządkowaną zieleń na osiedlu. Klientów wymagających z pewnością zainteresują chociażby nowe mieszkania na Wildzie w Poznaniu.